Sunday, Apr. 21, 2024
Adjust the Font Size

Advisory Committee

A number of Advisory Committees have assisted in addressing the needs of farmers and communities under Sustainable Groundwater Management Act. There was a County GSAs Advisory Committee in 2020, which consisted of members from the three subbasins and different demographic groups.  This group provided feedback on the GSP development to the Board of Supervisors as well as relaying information to their demographic groups. 

2020
February 6,2020 – Agenda; Overview of Advisory Committee Presentation; Minutes
April 2, 2020 – Cancelled due to Covid-19
June 4, 2020 – Agenda; GSAs Advisory Committee Presentation; Minutes
July 16, 2020 – Agenda; GSAs Advisory Committee Special Meeting Presentation; Minutes
August 6, 2020 – Agenda; Presentation (SHE); Presentation (SALC); Presentation (Allocations); Minutes
September 3. 2020 – Agenda; SWRCB Presentation on SAFER in English; SWRCB Presentation on SAFER in Spanish; Advisory Committee Presentation; Allocation Report; Farm Unit #1; Farm Unit #2; Farm Unit #3; Farm Unit #4; Minutes
October 1, 2020 – Cancellation Notice
October 14, 2020 – Agenda;  CV Salts Presentation; Recharge PresentationRecharge FormOverall Presentation; Farm Unit Zones Map; Report; Technical Report
November 12, 2020 – Agenda; Meeting Minutes; Draft Resolution; Final Resolution; Presentation; Technical Report
December 3, 2020 – Meeting Cancellation Notice

2020 Advisory Committee Members

SEAT REPRESENTATIVE ALTERNATE
DAC Victoria Ortiz Self-Help
DAC Teresa Padilla Mendoza Leadership Council
Residential H Clay Daulton Jay Quick
Residential Jerrold Kazynski Al Solis
Permanent Ag Jim Maxwell Karun Samran
Permanent Ag Devin Aviles James Unti
Non-Permanent Ag Larkin Harman Greg Hooker
Non-Permanent Ag Bryant Elkins Albert Guravage
Delta Mendota Jared Samarin Sam Lopes
Livestock Darcy Volt Ben Pitman
At Large Clay Haynes Mike DeLaGuerra

 

2019
January 3, 2019 – GSA Advisory Committee Rules and Provisons Memorandum; Directors Report;  Update on Subbasins and Calendar;  Calendar Dates;  Agenda;  Notes/Minutes
February 12, 2019 – Update on Subbasins and Calendar; Notes
March 1, 2109 – Minutes; Agenda; Map
March 7, 2019 – Minutes; Agenda; Update on Subbasins and Calendars; Presentation by Self Help
April 12, 2019 – Minutes; Agenda; Report; Presentation
May 17, 2019 – Agenda; Website Update; Draft Allocation Spreadsheet; Minutes; Minutes in Spanish
May 23, 2019 – Agenda; GSA Details for each Subbasin; Minutes; Minutes in Spanish
June 20, 2019 – Agenda; GSA Activities Handout; Demand Management Options; Minutes; Minutes in Spanish;
July 11, 2019 – Agenda;  Minimum Threshold and Measurement Objectives; Draft Madera County GSAs “First 5” Implementation Summary for Madera Subbasin and Chowchilla Subbasin Handout;  Minutes; Minutes in Spanish
September 5, 2019 – Agenda; GSP Update: Madera Subbasin; Director’s Report- GSA Fee Evaluation; Draft Madera County GSAs “First 5” Implementation Summary for Madera Subbasin and Chowchilla Subbasin Handout; Minutes
October 3, 2019 – Agenda; Update on Subbasin and Calendar: Chowchilla; Minutes
November 7, 2019 – Update on Subbasins: Delta-Mendota; Agenda

2019 Advisory Committee Members

Abel Serrano, Delta-Mendota, Alternate
Ben Pitman, Chowchilla, Agricultural
Bill Diedrich, Madera, Alternate
Bryant Elkins, Madera, Alternate
Clay Daulton, Chowchilla, Residential
Devin Aviles, Madera, Chair
Greg Rogers, Madera, Public water systems
Jared Samarin, Delta-Mendota, Agricultural
Javier Marquez, Delta-Mendota, DAC
Jay Mahil, Chowchilla, Agricultural
Jerry Kazynski, Madera, Residential
Jim Maxwell, Madera, Vice-Chair
Kevin Herman, Madera, Agricultural
Miguel Guerrero, Chowchilla, Residential
Ralph Pistoresi, Chowchilla, Alternate
Self Help, DAC
Sierra Vista Mutual Water, Chowchilla, Alternate
Vicky Ortiz, Madera, DAC

2018 Advisory Committee Members
In 2018, there were three separate advisory committees for the County GSAs.
The Madera County, Madera Subbasin Advisory Committee had the following members:

At-large: James Maxwell, Devin Aviles
Disadvantaged Communities: Alejandro Vieyra, Victoria Ortiz
Agricultural: Bill Diedrich, Kevin Herman
Public Water Systems: Madera Valley Water Company
Residential: Jerrold Kazynski, Brent McCaffrey
Alternate: Jay Quick, Charles LaRue

The Madera County, Chowchilla Subbasin Advisory Committee consisted of the following members:
At-large: Jay Mahil, Ralph Pistoresi
Disadvantaged Communities: Lois Lee Davidson, Joseph Moore
Agricultural: Iest Farms/Tri Iest Dairy (West)
Ben Pitman (East)
Public Water Systems: Sierra Vista Mutual Water Company
Residential: Clay Daulton, Miguel Guerrero
Alternate: Kevin Herman, James Maxwell

The Madera County, Delta Mendota Subbasin Advisory Committee consisted of the following members:
At-large: vacancy
Disadvantaged Communities: Javier Marquez
Agricultural: Jared Samarin (chair)
Residential: Abel Serrano